Breaking News
 |  | 

Turystyka

Muzea w Amsterdamie – miasto wielu muzeów.

img-responsive

W XII wieku Amsterdam był prostą wioską rybacką zbudowaną w pobliżu tamy rzecznej. Obecnie nazywane jest jednym z najbardziej gościnnych miast świata, co nie dziwi, bo tak się złożyło, że jego mieszkańcy przyjmowali gości od samego początku istnienia miasta. Początkowo gośćmi byli kupcy i rzemieślnicy z całego świata, z których wielu chętnie zostało w Amsterdamie na zawsze. To w Amsterdamie naukowcy i filozofowie spierali się na temat religii i przekonań, mimo że czasami nie znajdowali poparcia dla swojego punktu widzenia. Czasy się zmieniły, ale właśnie z powodu tego ducha wolności i dyskusji turyści z całego świata wciąż przyjeżdżają do Amsterdamu.

Miasto jest rozpoznawalne dzięki charakterystycznym wąskim uliczkom i domom, brukowanym chodnikom i ogromnej liczbie użytkowników rowerów. Tylko u tam codziennie na ulicach można spotkać rowery nie tylko o standardowym wyglądzie i przeznaczeniu, ale także ich wszelkie przeróbki i projekty (drewniane, towarowe i wieloosobowe).
Amsterdam jest bogaty w zabytki. Przede wszystkim warto zobaczyć Muzeum Żeglugi, bo Amsterdam to miasto portowe. Muzeum mieści się w dawnym magazynie (magazynie portowym) na molo. W salach znajdują się zbiory urządzeń nawigacyjnych, mapy i atlasy żeglarskie, obrazy malarzy morskich. Oprócz samego budynku muzeum można odwiedzić zacumowane przy molo lodzie żaglowe. Jedna z nich, trójmasztowy „Amsterdam”, jest dokładną kopią tej, która została zbudowana w 1748 roku do transportu towarów. Nawiasem mówiąc, muzeum (a także jego eksponaty) jest doskonale przystosowane dla gości z dziećmi. Na statku możesz odwiedzić kabiny, zejść do ładowni, dotknąć dział umieszczanych do ochrony przed atakami piratów.
Obowiązkowa pozycja to oczywiście Pałac Królewski w Amsterdamie. Pałac powstał w centrum miasta na Placu Dam i nadal służy jako miejsce oficjalnych przyjęć państwowych, co nie jest zaskakujące, ponieważ głównym celem jego budowy w 1655 roku było podkreślenie zamożności miasta. Oprócz wspaniałych wnętrz pałac prezentuje kolekcję antycznych mebli (ponad dwa tysiące eksponatów), obrazy Rembrandta i innych holenderskich artystów.

muzeum w amsterdamie

Kreatywni ludzie i miłośnicy sztuki pokochają Muzeum Sztuki Van Gogha, w którym znajduje się kolekcja jego prac, listów artysty i jego rzeczy osobistych. W muzeum regularnie odbywają się również wystawy dzieł sztuki.
Kolejną atrakcją jest Muzeum Rembrandta. W muzeum znajduje się kolekcja obrazów artysty, który spędził w tym mieście ponad 20 lat swojego życia.
W Amsterdamie znajduje się również Muzeum Schronienia Anny Frank, w którym trzynastoletnia Żydówka ukrywała się z rodziną przed nazistami na strychu swojego domu przez dwa lata i prowadziła dziennik. Jest także filia Madame Tussauds ze słynnymi figurami woskowymi, muzeum diamentów, muzeum kotów, a nawet muzeum piwa.
Nastolatkom spodobają się eventy organizowane zarówno przez muzea, jak i samodzielnie eskapady po mieście. Na przykład w „Dungeons of Amsterdam” można odegrać rolę więźnia podczas procesu Inkwizycji i spotkać się z więźniami, inkwizytorami, czarownicami, a nawet duchami oraz obejrzeć narzędzia tortur.
Zarówno dorośli, jak i dzieci pokochają publiczny park miejski w Amsterdamie – Vondelpark. Park został założony w 1865 roku i co roku odwiedza go nawet 10 milionów ludzi. Powierzchnia parku to 47 hektarów. To świetne miejsce na piesze wędrówki, piknik, jazdę na rowerze czy jazdę na rolkach. W parku znajduje się również plac zabaw, latem czynny jest teatr na świeżym powietrzu oraz muzeum kina.
Możesz również spędzić cały dzień w amsterdamskim zoo. Zoo zajmuje duże terytorium, podzielone na części imitujące różne zakątki ziemi o różnych klimatach i krajobrazach. Zoo w Amsterdamie ma wiele ciekawych miejsc: kawiarnie, trawniki, a nawet wodospady, piękne zwierzęta – duże i małe, lądowe i morskie.
W centrum starego miasta znajduje się targ kwiatowy. Można tam kupić pamiątki i słynne holenderskie kwiaty. Cięte i drenowane, nasiona i cebulki, workowaną glebę i nawozy. Ten targ miejski sprzedaje nawet zestawy do samodzielnej uprawy konopi w domu.

muzea-w-amsterdamie-miasto-wielu-muzeow

ABOUT THE AUTHOR