Breaking News
 |  | 

Turystyka

Idealna pora na wakacje w Malezji

img-responsive

Malezja to wspaniały kierunek na wymarzone wakacje. To piękne, wciąż nieodkryte do końca państwo, umożliwia turystom skorzystanie z bogatej oferty wypoczynkowej, poznanie wspaniałych zabytków, unikalnej w skali światowej fauny i flory oraz zasmakowanie przepysznej kuchni. Niewiele osób wie, że to właśnie w Malezji rośnie najstarszy las tropikalny na świecie – liczy ponad 130 milionów lat! Malezja odznacza się również wielokulturowym i tolerancyjnym społeczeństwem ponieważ żyją tutaj obok siebie wyznawcy największych religii na świecie – muzułmanie, hinduiści, buddyści oraz chrześcijanie. Zdecydowanie warto zapoznać się bliżej z możliwościami, które oferuje nam ten azjatycki kraj.

Klimat Malezji

Malezja znajduje się w strefie klimatu równikowego – ta strefa charakteryzuje się wysoką wilgotnością oraz wysokimi temperaturami powietrza. W kraju występują dwie pory roku: sucha i deszczowa. W porze deszczowej często zdarzają się ulewne deszcze i gwałtowne burze, również z silnymi opadami. Na terytoriach górskich temperatury są wyraźnie niższe, częściej również zdarzają się silne ulewy. Większość terytorium Malezji porastają lasy tropikalne i dżungla. Malezja jest położona na Półwyspie Malajskim a jej teren obejmuje również część wyspy Borneo. Tropikalny klimat deszczowy występuje na terenie całego kraju. W Malezji zachodniej temperatury przez cały rok utrzymują się na podobnym poziomie (w okolicach 27 stopni C) zaś w Malezji Wschodniej mogą być znacznie wyższe i dochodzić nawet do 34 stopni C. Pora deszczowa występuje w okresie od października do lutego jednak w zachodniej części kraju trwa znacznie krócej i ustępuje już w grudniu.

Idealne wakacje

Chcąc odpowiedzieć na pytanie Malezja kiedy jechać musimy najpierw ustalić, do jakiego regionu się wybieramy. Podstawowa zasada brzmi: najlepiej jechać w czasie pory suchej, gdy prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest najmniejsze. Analogicznie, unikamy pry deszczowej ponieważ wówczas ulewne deszcze i burze to codzienność, w kraju może dochodzić do powodzi jak również wiele atrakcji turystycznych jest zamkniętych z uwagi na warunki atmosferyczne. I tak, jeśli naszym celem jest podróż do wschodniej części kraju, wybierzmy okres od kwietnia do października (pora sucha) – wówczas pogoda jest najlepsza. W zachodniej Malezji najlepsza pora na urlop to okres styczeń-luty. Na Borneo natomiast szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od początku lipca do końca września. Planując podróż do Malezji, powinniśmy uwzględnić również daty przypadającego w danym roku ramadanu ponieważ jest to dla muzułmanów święty miesiąc i może wiązać się z pewnymi ograniczeniami.

 

idealna-pora-na-wakacje-w-malezji

ABOUT THE AUTHOR