Breaking News
 |  | 

Turystyka

Wyjazd na Ukrainę – z wycieczką, pociągiem lub samochodem

img-responsive

Choć to nieoczywista destynacja, warto wybrać się na wycieczkę za naszą wschodnią granicę – na Ukrainę. Kraj jest rozległy i turystycznie ma wiele do zaoferowania. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, a zwiedzanie można zaplanować na kilka sposobów.

Ukraina zwiedzanie autokarowe z wycieczką

Zaczynając od najwygodniejszej formy, gdzie atrakcje są podane na tacy – można wybrać się na Ukrainę z wycieczką. Większość biur podróży oferuje autokarowe przejazdy różnymi trasami, a najdalej dojedziemy do Kijowa. Często w tak odległej destynacji, plan obejmuje odwiedzenie Czarnobyla i Prypeci – miejsca katastrofy z 1986r. Krótsze wycieczki objazdowe zwykle wiodą przez: Lwów, Podhorce, Truskawiec, Tarnopol, Stanisławów, Czerniowce i Kamieniec Podolski. Czasem w programie znajduje się też Zakarpacie z miastem Jaremcze czy bardzo ciekawy rejon Huculszczyzna.

Ukraina pociągiem – łatwo dojedziesz do Lwowa i nie tylko

Pociągi na Ukrainie to tani i całkiem wygodny sposób przemieszczania się. Choć podrzędne linie są dość powolne, to główna infrastruktura przechodzi w ostatnim czasie liczne modernizacje i działa sprawnie. Jeśli chodzi o polski hub połączeniowy, to najlepiej wybrać Przemyśl. Pociągi do Lwowa kursują codziennie, ponadto możemy też dostać się do Kijowa, a okresowo nawet do Odessy. Bilety lepiej kupić z wyprzedzeniem, bo na ukraińskich kolejach, na dalsze podróże, zawsze obowiązuje rezerwacja miejsc. Warto wiedzieć też, że na wschodzie, większe dworce kolejowe podzielone są na część lokalną i dalekobieżną.

Ukraina samochodem – o czym trzeba wiedzieć?

Wydaje się, że najwygodniej wyjechać za naszą wschodnią granicę samochodem. Jednak to zależy m.in. od tego gdzie planujemy się wybrać. Ukraina, powierzchniowo jest prawie dwa razy większa od Polski, a stan wielu dróg, mówiąc delikatnie, pozostawia wiele do życzenia. Samochodem osobowym wygodnie dojedziemy do Lwowa, Kijowa i Odessy. Drogi kategorii „H” zwykle też są w dobrej kondycji. Niższe klasy dróg, zwłaszcza na odcinkach górskich, to już nomen omen wyższa szkoła jazdy. Na koniec jeszcze jedna uwaga – poza obowiązkową Zieloną Kartą, w pojeździe musi znajdować się jego właściciel lub musimy okazać poświadczone notarialnie i przetłumaczone na język ukraiński upoważnienie użyczenia.

 

wyjazd-na-ukraine-z-wycieczka-pociagiem-lub-samochodem

ABOUT THE AUTHOR