Chodzenie po górach zimą – jak się ubrać i przygotować na wycieczkę w góry zimą
Zimowe wędrówki mają swój niepowtarzalny urok: ciszę podczas robienia pierwszych śladów po opadłym śniegu, względną samotność, gdy inni zostają w domu, oraz piękno późnego wschodu i wczesnego zachodu słońca, dzięki czemu szybko pojawiają się gwiazdy nocne i przynoszą wędrowcom poczucie spokoju i harmonii. Jednak zimowe wędrówki wiążą się również z własnym zestawem zagrożeń, w tym krótkimi godzinami dnia i szybko zmieniającymi się, potencjalnie niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. Upewnij się, że jesteś na nie właściwie przygotowany, zakładając warstwy ciepłych ubrań, biorąc ze sobą odpowiedni sprzęt i zachowując spryt podczas wędrówki.
Noś kilka warstw ubrań na górze i na dole.
Noszenie kilku warstw odzieży zapewnia izolację; dlatego też nakładaj na siebie co najmniej 3 warstwy. Wybierając warstwę przy skórze, upewnij się, że odprowadza ona wilgoć, dzięki czemu wilgoć nie będzie obniżała temperatury twojego ciała. Ponadto noś warstwy izolujące ciało, takie jak wełna lub polar. Jeśli chodzi o warstwę zewnętrzną, to koniecznie upewnij się, że masz kurtkę, która jest wodoodporna; spróbuj znaleźć taką, której kaptur można „ściągnąć”, by jak najmniej wiatru czy śniegu dostawało się do głowy / szyi.
Wełna lub zaawansowany technologicznie poliester są dobrym wyborem dla dolnej warstwy, ponieważ odprowadzają wilgoć z dala od skóry.
Środkowa warstwa powinna być jak największych rozmiarów, może nią być ocieplony polar lub kurtka z gęsiego puchu.
Unikaj noszenia bawełny, ponieważ zatrzymuje ona wilgoć, a nie odsuwa jej od skóry.
Wybierz ocieplane buty turystyczne, ciepłe skarpety i getry.
Buty trekkingowe powinny być przeznaczone na sezon zimowy, aby zapewniały izolację przed zimnem. Pamiętaj też, aby wybierać ciepłe skarpety, które odprowadzają wilgoć, na przykład z wełny. Stuptuty zapewniają również dodatkową ochronę nóg przed zimnem.
Rozważ noszenie dwóch par skarpet, cienkiej warstwy z materiałem odprowadzającym wilgoć, a następnie grubszej pary wełny. Stuptuty ochraniają łydki i kostki – zakładasz je na buty i spodnie, a one zapobiegają przedostawaniu się śniegu.
Ponadto umieść odpowiedni sprzęt na swoich butach, jeśli nie są jeszcze przystosowane do lodu! Urządzenia te nazywane też rakami rozciągają się na spodzie buta i dają ci kolce do wbijania się, które umożliwiają wczepienie się w śliskie łaty.
Weź lżejszą i grubszą czapkę.
Utrzymywanie ciepła w głowie jest ważne, ponieważ pomaga mózgowi zachować czujność! Podczas wędrówek powinieneś mieć lekką czapkę zimową, aby zapewnić ochronę przed zimnem. Gruba czapka sprawi, że będziesz się pocić podczas chodzenia. Jednak po zatrzymaniu się będziesz wolał zamienić czapki i skorzystać z grubej, która utrzyma ciepło podczas odpoczynku. Obie czapki powinny zakrywać co najmniej czubki uszu.
Poszukaj naturalnych materiałów, takich jak wełna, aby uzyskać dodatkowe ciepło. Jeśli nie masz dostępu do wełnianej czapki, polar jest również dobrym wyborem.
Weź lekkie i grube rękawiczki.
Warstwy są ważne, ponieważ możesz je zdjąć, gdy zrobi się za gorąco. Wybierz jedną lżejszą parę rękawiczek z polaru lub wełny, a następnie dobierz do tego grubszy zestaw, który możesz nosić na wierzchu. Górna para powinna być izolowana i wodoodporna.
Zapakuj dodatkowy zestaw odzieży.
Jeśli zmokniesz na zimowym szlaku, możesz bardzo szybko bardzo za zimno. Zestaw suchej odzieży spakowany do plecaka może uratować Ci życie, umożliwiając szybką zmianę ubrań i utrzymanie ciepła.
Najnowsze komentarze