Breaking News
 |  | 

Turystyka

Wyprawy górskie dla początkujących. Jak przygotować się do wędrówek?

img-responsive

Jest niewiele rzeczy, które są przyjemniejsze niż wędrówki po wspaniałym terenie. Słońce ogrzewające ramiona, otaczająca cię przyroda i niesamowity widok przed sobą – szlaki mogą być prawdziwym rajem. Wędrówki mogą być jednak niebezpieczne, jeśli nie zostaną właściwie zaplanowane. Niezwykle ważne jest, aby przygotować się na wycieczkę pieszą i wiedzieć, co robić po wyjściu na szlak.

Zaplanuj wyprawę w góry – kup lokalny przewodnik

Przewodniki turystyczne są niezbędne, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej dla siebie wędrówki. Lokalne przewodniki opowiedzą również o otaczającym Cię naturalnym krajobrazie – od kwiatów, które zobaczysz podczas wędrówek w różnych porach roku, po rodzaje ptaków, które zobaczysz nad głową. Powinieneś mieć możliwość zakupu przewodnika pieszego w lokalnej księgarni, sklepie z akcesoriami turystycznymi lub możesz je również kupić online.

zaplanuj wyprawę w góry

Zacznij od łatwej wędrówki

Jeśli to Twoja pierwsza wędrówka, powinieneś wybrać stosunkowo łatwą wędrówkę. Szukaj krótkich jednodniowych wycieczek, które są możliwym do pokonania dystansem dla twoich umiejętności. Jeśli rzadko wychodzisz w naturę, możesz trzymać się płaskiego toru o długości kilku kilometrów. Dla innych, którzy regularnie ćwiczą, łatwiejsze będzie pokonanie dłuższego dystansu – to zależy od Ciebie. Tylko nie zmuszaj się zbyt mocno za pierwszym razem.

góry dla początkujących

Przygotowanie do wyprawy w góry – podstawą dużo wody

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy wiedzieć, ucząc się, jak bezpiecznie wędrować, jest to, że musisz zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody. Utrzymanie nawodnienia jest naprawdę ważne, więc wypij dużą ilość wody przed wyruszeniem na wędrówkę. Weź ze sobą więcej wody, niż myślisz, że będziesz potrzebować – lepiej zabrać ze sobą więcej wody niż odwodnić się. Dobrą zasadą jest zabranie ze sobą co najmniej jednego litra wody na osobę na dwie godziny wędrówki. Weź ze sobą więcej wody jeśli chodzisz gdy jest szczególnie gorąco.

Przygotowanie do wyprawy w góry – zapakuj plecak

W zależności od długości wędrówki możesz rozważyć zabranie różnych rzeczy. Ogólnie rzecz biorąc, zawsze powinieneś jednak zabierać ze sobą przekąskę zwiększającą energię, jakiś nóż, kompas i mapę, latarkę, zapalniczkę i dodatkową warstwę odzieży (na wypadek nagłej zmiany pogody).

wyprawa w góry jak się przygotować

Chroń się przed słońcem

Wraz z innymi przedmiotami, które spakowałeś do plecaka, będziesz także musiał zabrać ze sobą produkty, które ochronią cię przed słońcem. Obejmuje to filtr przeciwsłoneczny, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Poparzenia, udar słoneczny nie jest śmiechem, więc zrób wszystko, aby uchronić się przed ostrymi promieniami słońca.

Noś odpowiednie buty

Ważne jest, aby nosić buty, które ułatwią Ci zdobywanie nowych szlaków. Pomiń klapki i wybierz sznurowane buty, które zapewniają dobre stąpanie po nawierzchni. Jeśli możesz, noś buty trekkingowe lub buty na szlak – najlepiej nadają się do poruszania w trudnym terenie. Jeśli jest sezon kleszczy, wsuń nogawki do skarpet co pozwoli na uniknięcie przeniesienia infekcji na twój organizm przez kleszcze.

wyprawy górskie dla początkujących -Buty

Poproś znajomych lub rodzinę, aby poszli z tobą

Początkujący wędrowcy powinni trzymać się razem lub iść z bardziej doświadczonymi wędrowcami, zanim sami wyruszą na szlak. Wynika to z faktu, że znacznie trudniej jest uzyskać pomoc, jeśli wędrujesz solo i coś ci się przytrafia. Zaplanuj wędrówkę i poproś znajomych, aby przyłączyli się do zabawy, ale także ze względów bezpieczeństwa.

przygotowanie do wyprawy w góry

Wiedz, co robić w nagłym wypadku

Chociaż jest bardziej niż prawdopodobne, że Twoja wędrówka przebiegnie idealnie gładko, zawsze powinieneś być przygotowany na nieoczekiwane. Weź ze sobą apteczkę i zabierz ze sobą telefon. Bądź jednak przygotowany, że możesz nie mieć zasięgu w lesie.

wyprawy-gorskie-dla-poczatkujacych-jak-przygotowac-sie-do-wedrowek

ABOUT THE AUTHOR