Breaking News
 |  | 

Turystyka

Co wziąć w góry latem czyli co zabrać w drogę na szczyt?

img-responsive

Często wyruszając latem na wakacje w góry czujemy się podekscytowani. W końcu zobaczymy te wielkie wierzchołki, na których leży śnieg. Niecierpliwie też czekamy, kiedy sami spróbujemy wejść na szczyt.

Co wziąć w góry latem

Jednak podczas urlopów towarzyszy nam zazwyczaj rozluźnienie i negowanie obowiązujących zasad w danym miejscu, co skutkuje na przykład próbą pokonania drogi na górę w szpilkach. Dlatego warto dowiedzieć się przed wyjazdem, co wziąć w góry latem żeby nie utrudniać sobie i innym wypoczynku.

SZCZYTY DLA REKREACJI

Jedną z przyjemniejszych gór do przebycia jest Śnieżka w Karkonoszach, trasa jest niewymagająca, a na szczycie otwarto restaurację. Stoi tutaj też barokowa kaplica z XVII wieku. W Bieszczadach można wspiąć się na Tarnicę przechodząc przez połoniny. Chyba najbardziej popularnym w Polsce pasmem górskim są Tatry, a wśród nich tak chętnie odwiedzany masyw jak Giewont, na którego wierzchołku postawiono na początku XX wieku krzyż. Można także spróbować swoich sił wchodząc na Rysy, najwyższy szczyt w Polsce. Widać z niego piękne Morskie Oko.

CO ZE SOBĄ ZABRAĆ?

Jeśli decydujemy się na rozpoczęcie letniej wspinaczki, to należy się do niej odpowiednio przygotować. Kiedy góra jest bardziej wymagająca musimy dostosować się do panującej na niej warunków. Istnieje jednak kilka niezbędnych rzeczy koniecznych do zabrania (i ubrania) nawet na najmniejsze wzniesienie. Podstawą są wygodne buty, ale nie sandały lub japonki o cienkiej podeszwie, lecz obuwie zakrywające stopę i chroniące ją przed kamieniami. Jesteśmy uzależnieni od pogody i temperatury w konkretnym dniu, zatem musimy przygotować ubiór na ciepłe oraz chłodniejsze godziny. Następnie powinno się włożyć okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy zabezpieczające nas przed promieniami słońca, można także użyć kremu z filtrem. Na wyprawie możemy spędzić wiele godzin, dlatego zabierzmy ze sobą ulubiony prowiant i wodę mineralną, oprócz tego sprawdzi się również plecak trekkingowy, w którym przechowamy potrzebne rzeczy.

 

co-wziac-w-gory-latem-czyli-co-zabrac-w-droge-na-szczyt

ABOUT THE AUTHOR