Gdzie spędzić urlop w Polsce czyli powiat pucki – co warto zwiedzić?
Jeśli zastanawiasz się, gdzie spędzić urlop w Polsce, to warto zdecydować się na powiat pucki. Jest najbardziej wysuniętą na północ częścią kraju, poza tym posiada charakterystyczny półwysep, co roku cieszący się popularnością u turystów.
Gdzie spędzić urlop w Polsce
Jednak ten region, to nie tylko słynne Władysławowo czy Hel, ale też wiele innych mniejszych miejscowości skupiających się wokół Pucka – stolicy Kaszub Północnych, którego zwiedzanie stanowi dobry punkt wyjścia do poznania reszty terytorium.
PUCK
Przyjeżdżając na wakacje do powiatu puckiego naturalnie trzeba zatrzymać się w samym Pucku. Centrum tego miasta jest zabytkowy rynek otoczony przez mieszczańskie kamienice. W jednej z nich mieści się cukiernia Hoffmann. Warto zajść tutaj na kawę i ciastko, po złożeniu zamówienia można iść na wyższe piętro i spokojnie odpocząć w pomieszczeniu urządzonym na część salonową obserwując z okien cały rynek. Kolejnym punktem do poznania jest port rybacki. Stoi w nim słup upamiętniający wydarzenie zaślubin Polski z morzem, jest także wyrzeźbiona w drewnie długa ławka umieszczona naprzeciwko przystani i Zatoki, obok niej działa od ponad 100 lat maszoperia-smażalnia Budziszów serwująca ryby z tutejszych wód. Wracając z portu widać górujący kościół datowany na około XII-XIII wiek. Żeby lepiej poznać ten obszar trzeba wybrać się do Muzeum Ziemi Puckiej i jego oddziałów przybliżających m. in. zawód rybaka czy tradycje ludowe.
RZUCEWO
Wieś leży około 6 km od Pucka. Znajduje się tutaj zamek Jan III Sobieski, aktualnie pełniący rolę hotelu. Otacza go przepiękny park, a niedaleko ulokowano niewielką przystań z widokiem na wody Zatoki. Również w pobliżu zamku funkcjonuje Osada Łowców Fok – park kulturowy skupiający się na historii tych ziem z epoki kamienia oraz „kulturze rzucewskiej”.
MECHOWO
Tutaj natura stworzyła jaskinię znaną jako „Groty mechowskie” . W 1955 roku uznano ją jako pomnik przyrody nieożywionej i udostępniono do zwiedzania. Obok, od 1859 roku rośnie Cyprysik Lawsona, także pomnik przyrody. Poza wymienionymi obiektami, we wsi na uwagę zasługuje architektura. Stoi tu XVIII-wieczny, barokowy kościół i z tego samego okresu mały dworek. Później, w XIX wieku zbudowano w Mechowie kilka domów o szkieletowej konstrukcji.
PIAŚNICA
W tym miejscu w 1939 roku naziści rozstrzelali i zakopali około 12 tysięcy ludzi z Pomorza. Po zakończeniu działań wojennych lasy piaśnickie stały się celem odwiedzin tysięcy osób, efektem było ufundowanie niedaleko od grobów Pomnika Ofiar Piaśnicy, następnie powstała kaplica-mauzoleum w lesie. Z kolei od 2015 roku w Wejherowie działa Muzeum Piaśnickie podtrzymujące pamięć o ofiarach.
Najnowsze komentarze