Muzeum Puszczy Białowieskiej
Muzeum Puszczy Białowieskiej a dokładniej mówiąc Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. S Miklaszewskiego Białowieskiego Parku Narodowego znajduje się na wschodzie Polski, a dokładniej w Białowieskim Parku Narodowym. Jest najstarszym muzeum parku narodowego w Polsce i zarazem w województwo podlaskim. Jego początki mają miejsce w międzywojennej Polsce. W jego zbiorach znajduje się wiele cennych kolekcji i rzadkich okazów. Muzeum prezentuje m.in. zbiory dotyczące zoologii, botaniki, historycznego użytkowania Puszczy.
Muzeum Puszczy Białowieskiej – Ekspozycje
W zbiorach Muzeum Puszczy Białowieskiej są prezentowane m.in. zbiorowiska leśne (np. bór sosnowy, grąd, ols), procesy ekologiczne ( w tym m.in. fazy rozkładu drewna). i różnego typu zjawiska przyrodnicze np. ukazujące bogactwo królestwa grzybów i świata zwierząt. Ukazano również historię puszczy i jej znaczenie na przestrzeni wieków dla życia naszych przodków. Zaprezentowano m.in. proces przerabiania drewna, sianokosy i leśną kolejkę wąskotorową. W ten sposób poznajemy wpływ Puszczy Białowieskiej na lokalna społeczność i jej rolę w ekosystemie.
Muzeum Puszczy Białowieskiej – Edukacja
Muzeum Puszczy Białowieskiej jest uznawane za jedno z najnowocześniejszych awangardowych muzeów przyrodniczych w Europie, Jest wyposażone w sprzęt multimedialny, dzięki czemu zwiedzanie jest przyjemniejsze i można dowiedzieć się wielu dodatkowych informacji, o których nie wspomina przewodnik. Muzeum oferuje też specjalny wachlarz zajęć dla dzieci niepełnosprawnych i tych chodzących do szkoły podstawowej. Uczniowie mogą się dowiedzieć jak odróżnić zwierzę pożyteczne od szkodnika, jaki wpływ na życie naszych przodków miała Puszcza Białowieska, jak zwierzęta chowają się w lesie, jakie gatunki zwierząt tam występują i wiele innych W ten sposób młody człowiek będzie w stanie zrozumieć role i znaczenie przyrody w naszym świecie oraz wartość fauny i flory dla lokalnego ekosystemu.
Muzeum oferuje dla gości ekspozycje stałe i czasowo zmienne. Do dyspozycji gości jest również wieża widokowa i kiosk z pamiątkami.
Najnowsze komentarze