Karm konie wysłodkami buraczanymi!
Zapewne wielu z nas pamięta czasy, gdy konie służyły głównie do pracy na roli. Od wielu lat ta tendencja się zmieniła, gdyż jeżeli już widzimy konie, to przeważnie są w celach jeździeckich; dla klubów sportowych, aniżeli do pracy w polu. Jednak jak każde zwierzę powinno być odpowiednio zadbane, a nawet szczególnie, bo konie potrzebują ogromnych zapasów witamin, ponieważ “pracują” cały rok i nierzadko poruszają się po podmokłych terenach. Czym zatem karmić nasze ukochane konie?
Wysłodka buraczana odpowiednią formą posiłku!
Nie ma lepszej formy pokarmu dla konia, jak wysłodka. Warto wiedzieć jak wysłodki powstają. Są to produkty uboczne powstającę wskutek produkcji cukru z buraków cukrowych. Głównym składnikiem wysłodków są węglowodany, czym stanowią cenny pokarm dla koni i innych zwierząt. Dużym problemem może być ich przechowywanie, gdyż latem wysokiej temperatury sprawiają, że szybko się mogą popsuć, natomiast zimą warto zadbać o to, by posiadać chłodniejsze pomieszczenie, w którym się znajdują i przyjmuje się, że w tym okresie przechowywanie wysłodków powinno się odbywać od około tygodnia do maksymalnie dwóch. Ich zaletą jest cena, która jest niska; możemy ją kupić od około 40 zł za 20 kg w formie niemelasowanej, a jest to o wiele lepsza forma od melasowych, o których sobie opowiemy w dalszej części artykułu.
Rodzaje wysłodków – jaki wybrać?
Wysłodki buraczane niemelasowane mają o wiele więcej zalet niż te melasowe, gdyż ich przeciwieństwo, czyli wysłodki buraczane melasowane mają zbyt dużą zawartość cukru, co odbije się na formie naszego konia. Zbyt duża porcja cukru, która jest w wysłodkach melasowanych sprawi, że nasz koń będzie powolny, apatyczny. Te w formie niemelasowanej są odpowiedniejsze, ponieważ brak melasy sprawia na niski indeks glikemiczny i tym samym koń posiada więcej energii oraz jest efektywniejszy.
Jest to świetny pokarm dla nich i jeżeli prowadzisz klub sportowy, to twoim obowiązkiem jest zakupienie takich wysłodków. Koń pracuje przez cały rok i nie zawsze porusza się na prostych i łatwych ścieżkach i szczególnie warto mocniej dbać o naszego konia zimą, gdy musi pokonywać niełatwe drogi, często przez nierówne, błotniste tereny. Wysokozmineralizowane pasze to idealny posiłek dla konia, który w efekcie będzie nam dłużej służyć i on sam będzie chętniejszy na długie podróże. Ponadto wysłodki niemelasowane zawierają sporo białka, wapnia czy błonnika oraz są skutecznym składnikiem wspomagającym pracę ich jelit.
Pamiętaj o tym, żeby swojego konia karmić odpowiednio – podawać mu wysłodki buraczane w formie mokrej, dzięki czemu ograniczysz możliwość zakrztuszenia się, oraz warto je podawać, gdy koń choruje na zęby. Zapewne chcemy, żeby młode były równie silne, a żeby takie były, to trzeba dbać o starsze konie!
Nie ma żadnych przeciwskazań do tego, żeby mieszać wysłodki z innymi paszami. Żywienie konia to bardzo ważna czynność i dbaj o to, by podawać mu jak najbardziej pożywne posiłki poprzez dostarczenie do jego organizmu wielu mikroelementów.
Najnowsze komentarze