Jakie podłoże do końskiego boksu wybrać?
Konie to wspaniałe zwierzęta, które urzekają swoim majestatem i pięknością. Od wieków służą człowiekowi do ciągnięcia pojazdów, transportu surowców, przemieszczania się, a obecnie głównie do rekreacyjnego jeżdżenia i hipoterapii. Jak każdy gatunek tak i konie mają swoje specjalne wymagania żywieniowe oraz dotyczące chowu i utrzymania. Posiadanie takiego zwierzęcia jest sporą inwestycją finansową, ale radość jaką daje kontakt z tymi stworzeniami oraz sama jazda konna są bezcenne.
Jakie funkcje pełni ściółka dla koni?
Koń spędza w stajni sporo czasu, dlatego podłoże w miejscu gdzie przebywa powinno być odpowiednie. Istnieje sporo rodzajów ściółek, ale właściciel musi wybrać najlepszą opcję dla zwierzęcia uwzględniając jego stan zdrowotny, a także możliwości przechowywania materiału oraz składowania obornika. Podłoże ma kilka funkcji. Jedną z nich jest tworzenie tak zwanego materaca, który powoduje, że podczas stania kopyta koni nie są narażone na ciągły ucisk gołej, betonowej posadzki. Oprócz tego jeśli klacz jest źrebna i rodzi malucha to po porodzie może się kłaść w boksie i dobrze jest jeśli ma wygodne, miękkie posłanie ze ściółki. Oczywiście najbardziej podstawową funkcją podłoża stosowanego w stajni jest pochłanianie wilgoci, moczu oraz zapachów związanych z załatwianiem przez konie potrzeb fizjologicznych.
Rodzaje ściółki – jaką najlepiej wybrać?
Na rynku istnieje co najmniej kilka różnych opcji. Najbardziej podstawową i do tej pory najpowszechniejszą jest słoma. Oprócz tego, że służy zwierzęciu jako podłoże w boksie to koń może ją jeść bez szkodliwego wpływu na jego zdrowie. Dzięki temu ma zajęcie i nie nudzi się stojąc kilka godzin, więc jest duża szansa, że nie pojawią się u niego zaburzenia behawioralne. Jednak takie podłoże absolutnie nie jest polecane dla koni, które cierpią na choroby układu oddechowego, problemy skórne oraz gastryczne. Innym rozwiązaniem coraz popularniejszym jest ściółka lniana. Tą opcję polecają lekarze weterynarii specjalizujący się w medycynie koni, albowiem nie pyli się jak słoma, więc nie działa alergizująco na układ oddechowy i skórę. Poza tym świetnie wchłania mocz, neutralizując zapach amoniaku. Jednak jest to rozwiązanie droższe niż słoma.
Najnowocześniejsze systemy utrzymania koni.
Hitem w ciągu ostatnich kilku lat są gumowe podkłady. Na zachodzie wielu właścicieli koni całkowicie przeszło na ten system podłoża w boksach. W tym przypadku zaletą jest łatwe utrzymanie czystości, ale co najmniej kilka razy dziennie należy usuwać zwierzęce odchody, aby końskie kopyta nie stały w ekskrementach. Taka metoda najlepiej sprawdzi się w boksach, w których podłoga jest lekko pod skosem, aby mocz sam mógł spływać do odpływów. Niestety jednorazowy koszt zakupu gumowych podkładów to kwota ponad tysiąca złotych, ale mat można później używać przez co najmniej kilka lat.
Rodzaj ściółki zależy przede wszystkim od potrzeb zwierzęcia.
Konie, które cierpią na choroby płuc czy alergie absolutnie nie mogą być utrzymywane na słomie, albo trocinach, bo są to materiały, które pylą. Zaś zwierzęta mające problem z kopytami nie powinny stać na ściółce z torfu, która może być cały czas mokra i zamarza zimą. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się gumowe maty. Tak więc trzeba posiadać dużą wiedzę, aby odpowiednio opiekować się tak wymagającym zwierzęciem jakim jest koń.
Najnowsze komentarze