Breaking News
 |  | 

Inne tematy

Czarna kuchnia – czy to dobry pomysł?

img-responsive

Przynęty wędkarskie to niewielkie przedmioty, które mogą pomóc podczas łowienia ryb. Zazwyczaj pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, ale coraz częściej także sztuczne. Celem przynęt jest skuteczne zwabienie ryb. Jeśli przynęta będzie przypominać rybie przysmak bądź faktycznie nim będzie, zwierzę z pewnością skusi się na niego, a jednocześnie nadzieje się na haczyk. Jednak przynęta przynęcie nierówna. Niektóre ryby lepiej reagują na przynęty żywe, inne na sztuczne. Wiele zależy od konkretnego gatunku, upodobania ryby, a także od warunków, w jakich się łowi. Sprawdź, jakie przynęty wędkarskie znajdziesz na rynku oraz na co dokładnie postawić!

  1. Przynęty wędkarskie — sztuczne czy żywe?
  2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przynęty?
  3. Sztuczne przynęty wędkarskie hand made — czy to dobry wybór?
  4. Jakie naturalne przynęty są godne uwagi?

Przynęty wędkarskie — sztuczne czy żywe?

Większość sklepów z artykułami dla zapalonych wędkarzy posiada rozmaite przynęty do połowu ryb. Jeszcze do niedawna przynęty naturalne nie miały sobie równych. Doświadczeni wędkarze na własne oczy widzieli, że sztuczne przynęty nie dają takich rezultatów, jak naturalne. Obecnie wygląda to zgoła inaczej. Naturalne przynęty powoli stają się mniej popularne, a te sztuczne bardzo ciężko odróżnić od żywych odpowiedników. Doskonale wiemy, że kluczem do sukcesu są przynęty. Produkty te powinny być wybierane z rozwagą, w zależności od rodzaju poławianych ryb. Każdy gatunek woli coś innego i aby zanęcić rybę, należy wziąć to pod uwagę. Przykładem jest połów karpia, szczupaka czy sandacza — najlepiej sprawdzają się tutaj przynęty naturalne lub sztuczne typu wahadłówki.

Wśród sztucznych przynęt znajdziemy takie, jak:

  • woblery — posiadają dwa-trzy segmenty, które doskonale imitują żywe ryby,
  • ripery — imitują malutkie rybki, preferowane przez drapieżników,
  • twistery — przypominają do złudzenia niewielkie robaki, takie jak rosówki czy dżdżownice,
  • obrotówki — wywołują drgania w wodzie, prowokują ryby do ataku,
  • mormoryszki — idealne do łowienia pod lodem.

Ciekawe przynęty sztuczne znajdziesz na stronie https://maszbranie.pl/608-przynety-wedkarskie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przynęty?

Decydując się na żywą przynętę, warto zwrócić uwagę na rodzaj ryby i jej preferencje. Podczas wyboru sztucznej przynęty, najważniejsze są takie parametry, jak jakość wykonania. Istotne jest, by ryba nie poznała, że przynęta jest sztuczna i może to być zasadzka. Jakość wykonania przynęty sztucznej można z łatwością sprawdzić poprzez rozciąganie w dłoniach. Jeśli materiał nie kruszy się, a na powierzchni przynęty nie powstają żadne nieestetyczne pęknięcia, oznacza to, że wykorzystano mocne, solidne, jakościowo tworzywo do produkcji przynęty. Taki wabik nie powinien ulec zniszczeniu podczas zakładania na wędkę.

Sztuczne przynęty wędkarskie hand made — czy to dobry wybór?

Wielu rybaków decyduje się na samodzielne wykonanie przynęty, która przyda się podczas połowów. Wbrew pozorom, tworzenie takiej przynęty jest czasochłonnym zajęciem. Wyprodukowanie setek niewielkich zanęt to proces długotrwały, wymagający zaplecza technicznego oraz doświadczenia. Jednak nie każdy daje się tak łatwo odstraszyć. Wędkarze bardzo chętnie decydują się na samodzielnie tworzone przynęty. Zdarza się, że muszą je po kilka razy przerabiać, ulepszać, naprawiać. Poza tym taka przynęta powinna przejść przez fazę testów.

Uznany wędkarz nigdy nie pozwoli, aby z jego warsztatu wyszedł produkt bardzo niskiej jakości. Nic więc dziwnego, że sporo osób może pochwalić się przynętami najwyższej jakości, dopracowanymi do ostatniego szczegółu. Proces produkcji drewnianego woblera czy miedzianej błyskotki to gwarancja, że nigdy nie powstaną dwa identyczne egzemplarze. To daje wędkarzowi nieograniczone pole manewru. Masowo produkowane przynęty mogą z czasem przyzwyczaić ryby do charakterystycznych cech, co nie będzie miało miejsca w przypadku przynęt hand made.

Jakie naturalne przynęty są godne uwagi?

Istnieje wiele przynęt naturalnych, które są godne uwagi wędkarza. Oto kilka z nich:

  • pinka — forma robaka białego, zazwyczaj stosowana samodzielnie bądź z innymi zanętami,
  • ochotka — idealna do połowu okoni, płoci oraz innych ryb karpiowatych,
  • kukurydza konserwowa — sprawdza się podczas połowu płci,
  • caster — jest to robak w formie przeobrażenia, wabi leszcze oraz karpie,
  • jętka — świetnie nadaje się do połowu ryb karpiowatych,
  • biały robak — należy do najpopularniejszych przynęt wędkarskich w naszym kraju, sprawdza się podczas połowu ryb karpiowatych,
  • pijawka — służy do połowu leszczy, sumów, węgorzy czy okoni,
  • pszenica — idealnie sprawdza się podczas połowu ryb karpiowatych,
  • dendrobena — jest to odmiana robaka czerwonego, hoduje się ją specjalnie na potrzeby miłośników łowienia ryb, bardzo dobrze trzyma się haczyka, używa się ją do łowienia na grunt,
  • chleb — idealny na okres letni, lubiany przez karpie, amury czy płocie,
  • rosówka — używana do łowienia większych ryb, pojawia się po opadach deszczu, można zbierać ją samodzielnie.

Jak widać, nie brakuje przynęt tych naturalnych, jak i sztucznych. Każdy wędkarz znajdzie coś dla siebie!

czarna-kuchnia-czy-to-dobry-pomysl

ABOUT THE AUTHOR