Breaking News
 |  | 

Turystyka

Winietki sezonowe – kiedy i jak ich używać?

img-responsive

Sezon wakacyjny i urlopowy to czas, w którym wiele osób decyduje się na zwiedzanie i podróż po różnych krajach Europy. Jednak przed organizacją takiej wycieczki warto zadbać o bezpieczny przejazd przez zagraniczne autostrady. Wykupując winiety online, można szybko opłacić korzystanie z płatnych dróg na terenie danego państwa i uniknąć problemów związanych z karami finansowymi.

Płatność za autostrady- co warto wiedzieć o podróżowaniu w Europie?

Podczas organizacji wyjazdu do krajów europejskich, często zamiast samolotu, wybierana jest podróż samochodem, zwłaszcza jeżeli wyjazd obejmuje kraje sąsiadujące z polskimi granicami. Dlatego też przed rozpoczęciem podróży warto sprawdzić przepisy dotyczące korzystania z autostrad i dróg szybkiego ruchu na terenie danego kraju.

W niektórych państwach można podróżować dzięki opłatom na tradycyjnych bramkach lub przez zakup pozwolenia na przejazd w formie naklejki na przednią szybę. Jednak niektóre kraje w Europie od niedawna wprowadziły przepisy, dzięki którym winieta online  to jedyna możliwość zapłaty za poruszanie się po autostradach.

Takie pozwolenie można wykupić przed podróżą, bez wychodzenia z domu, a wszystkie formalności można załatwić przez internet. Po wykupieniu elektronicznej wersji dokumentu, podczas podróży na płatnym odcinku sczytywany jest numer rejestracyjny pojazdu, przez który sprawdzana jest ważność pozwolenia na przejazdy. Opłata zależy m.in. od rodzaju pojazdu oraz czasu trwania podróży, a płatności można dokonać w polskiej walucie, zgodnie z cennikiem wyznaczonym przez przepisy danego kraju.

Jakie zasady opłat za przejazd obowiązują w Czechach i Austrii?

Czechy są jednym z państw europejskich, które od 2021 roku wprowadziło formę opłaty za przejazd autostradami wyłącznie w formie elektronicznej. Tradycyjne naklejki, nie mogą być już używane podczas pobytu w Czechach. Na terenie kraju dostępne są pozwolenia w trzech możliwościach czasowych.

Na czas krótkiego pobytu, np. podczas urlopu, dostępne są opcje na 10 i 30 dni, a w przypadku dłuższych i częstszych podróży dostępna jest winieta roczna. Czechy  umożliwiają dokonanie opłaty na tak długi czas, ze względu na wygodę osób, które regularnie jeżdżą do Czech, np. w ramach podróży służbowej. Takie pozwolenie jest również opcją korzystną finansowo, gdyż po przeliczeniu na poszczególne dni, jest najtańsza.

Na terenie Austrii, dopuszcza się jeszcze używanie formy tradycyjnej, jednak jej zakup wymaga udania się do odpowiedniego punktu, co wiąże się ze znacznym opóźnieniem czasowym podróży. Dlatego w przypadku wyjazdu do Austrii, również warto skorzystać z możliwości zakupu dokumentu online. Ponadto podobnie jak w przypadku rocznej winiety w Czechach, w Austrii również można wykupić pozwolenie ważne na rok oraz na krótsze okresy, np. 10 dni lub 2 miesiące.

Jeśli planujesz sezonowy wyjazd do krajów europejskich lub udajesz się w dłuższą podróż służbową, sprawdź aktualną ofertę winiet online, dzięki którym z łatwością załatwisz wszelkie formalności związane z opłatami za przejazd samochodem po płatnych odcinkach autostrad na terenie Europy.

winietki-sezonowe-kiedy-i-jak-ich-uzywac

ABOUT THE AUTHOR