Breaking News
 |  | 

Turystyka

Ojcowski Park Narodowy – Zamek w Pieskowej Skale

img-responsive

Jednym z najpopularniejszych polskich parków narodowych jest Ojcowski Park Narodowy, położony w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, około 16 km od Krakowa, na terenie czterech gmin (Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa). Zajmuje on obszar 21,46 km2 i jest tym samym najmniejszym spośród parków narodowych znajdujących się w Polsce. Nie oznacza to jednak, że na jego terenie brakuje różnego rodzaju atrakcji.

Ojcowski Park Narodowy Zamek w Pieskowej Skale

Jednym z najpopularniejszych miejsc na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego jest Zamek w Pieskowej Skale, znajdujący się na popularnym Szlaku Orlich Gniazd. Zamek ten po raz pierwszy wzmiankowany został w dokumencie wydanym w 1315 roku przez Władysława Łokietka. Dziś odrestaurowany stanowi dużą atrakcję turystyczną. Nieopodal zamku znajduje się inna popularna atrakcja, a mianowicie Maczuga Herkulesa, czyli wapienna skałka w bardzo ciekawym kształcie, jeden z symboli parku.

Inne atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego nie brakuje innych atrakcji, przez co jest to obszar bardzo popularny i lubiany wśród turystów, zwłaszcza tych ceniących sobie aktywny wypoczynek. Do najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym miejsc zaliczyć można poza Zamkiem W Pieskowej Skale ruiny średniowiecznego zamku w Ojcowie, kaplica “Na Wodzie”, Kościół Najświętszej Marii Panny, Pustelnia błogosławionej Salomei i Groty modlitewne w Grodzisku,
Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego imienia profesora Władysława Szafera czy popularne turystyczne jaskinie – Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka. Do innych atrakcji zaliczyć można skałki o ciekawych kształtach, przywodzące na myśl różne kształty, spośród których – oprócz wspomnianej już Maczugi Herkulesa – wyróżnić można między innymi Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, Łaskawiec, Panieńskie Skały, Skały Kawalerskie czy też Rękawice. Ojcowski Park Narodowy nie zawodzi – warto odwiedzić go i samodzielnie się o tym przekonać.

ojcowski-park-narodowy-zamek-w-pieskowej-skale

ABOUT THE AUTHOR