Ojcowski Park Narodowy.
Ojcowski Park Narodowy – perełka małopolski.
Ten najmniejszy park w Polsce zachwyca swoimi atrakcjami. To nie tylko szklaki przyrodnicze i spacerowe, ale przede wszystkim niezliczone zabytki i atrakcje. Dlaczego warto wybrać się w to miejsce? A choćby po to, by odpocząć od zgiełku Krakowa. Ojcowski Park Narodowy leży tylko 16 km od miasta. Poza tym to nie tylko wyprawa na jeden dzień, ale pobyt, który może być przedłużeniem mini wakacji. W parku jest naprawdę co robić. Nie będziesz się tam nudził.
Skały.
Najbardziej znana to Maczuga Herkulesa. Zwietrzała skała przypomina po prostu maczugę. Ma 25 metrów wysokości, a z jej powstaniem wiąże się kilka legend. Jedna z nich opowiada o Panu Twardowskim, który swoją duszę miał oddać w zamian za ustawienie się czarta głową do dołu. To charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Zbudowana jest z twardych wapieni skalistych. Brama Krakowska to dwa bloki skalne z czasów jurajskich. Wysokie na 15 metrów, co roku zbliżają się do siebie. Legenda głosi, że kiedy się zejdą, nastąpi koniec świata. Brama Bolechowicka to kamienne filary wznoszące się na wysokość 30 metrów.
Zamki.
Zamek w Pieskowej Skale powstał za czasów Kazimierza Wielkiego i znajduje się nieopodal Maczugi Herkulesa. To jasna budowla, pokryta czerwonym dachem, której centralną część stanowi gotycka baszta. Piękne wnętrza, sarkofagi, arkady, studnia to przedmioty, które koniecznie trzeba zobaczyć. Zamek w Ojcowie z kolei to czasy panowania Władysława Łokietka, który był ojcem Kazimierza Wielkiego. Prawdopodobnie nazwa zamku stąd się wywodzi – od słowa „ojciec”. Zamek pełnił funkcje militarne, broniąc Kraków przed najeźdźcami.
Inne atrakcje.
Liczne jaskinie, jak Grota Łokietka czy Jaskinia Ciemna to podziemne zbiory stalaktytów i stalagmitów. To raj dla nietoperzy, ale też kryjówki ówczesnych władców i królów. Warto zwiedzić Muzeum Parku oraz podziwiać widoki z widokowych tarasów. Punkt widokowy na skałce Jonaszówka to krajobraz zapierający dech w piersiach.
Najnowsze komentarze