Breaking News
 |  | 

Turystyka

Piękne Podkarpacie: Magurski Park Narodowy i okolic

img-responsive

Przed dłuższym wolnym wielu z nas sprawdza, gdzie są ładne miejsca na Podkarpaciu, by właśnie tam spędzić długi weekend, a nawet niezapomniane wakacje. Prezentujemy kilka miejsc związanych z naturą, w których można odpocząć mając nieco więcej wolnego czasu.

Wypad w góry

Na wstępie polecamy coś osobom na co dzień nie przemierzających długich dystansów. Jeśli ktoś lubi zdobywać pojedyncze szczyty, niezbyt wysokie i z przyjemnym podejściem – idealny dla nich jest Magurski Park Narodowy. Przebiega tędy kilka szlaków turystycznych, którymi warto udać się na spacer. Przy odrobinie szczęścia można spotkać się oko w oko w różnymi gatunkami zwierząt, w tym z jeleniem, łosiem czy wydrą europejską. Niedawno otworzono tu Ośrodek Edukacyjno – Muzealny im. Jana Szafrańskiego, w którym można dowiedzieć się nieco więcej o faunie i florze tego regionu.
W Magurskim Parku Narodowym odnajdą się również ci, którzy cenią sobie zabytki architektury drewnianej. W najbliższej okolicy znajduje się około 10 cerkwi drewnianych, wśród których wyróżnić warto dawną łemkowską cerkiew w Kotani, wybudowaną w 1782 roku. Jej charakterystycznym elementem jest ogrodzenie.

Woda

Ten, kto mówi, że ładne miejsca na Podkarpaciu to tylko góry, oczywiście nie ma racji. Są tu też atrakcje związane z wodą, a wśród nich Jezioro Klimkowskie. Jest to sztuczny zbiornik retencyjny służący okolicznym mieszkańcom na różne sposoby. Z jednej strony dostarcza wody pitnej np. mieszkańcom Jasła, a z drugiej pełni funkcje rekreacyjno-turystyczne. Jezioro jest duże i z łatwością można nad nim znaleźć plażę dla siebie.
Innym miejscem godnym uwagi jest wodospad w Iwli. Prawdopodobnie jest najbardziej znanym wodospadem w całym regionie, być może ze względu na swój urok, a być może dlatego, że był wykorzystany na potrzeby filmu “Wino truskawkowe” z 2008 roku. Łatwo do niego dotrzeć, bo znajduje się wśród atrakcji szlaku rowerowego Gminy Dukla. Podążając tym niebieskim szlakiem można też dotrzeć w inne miejsca naprawdę godne uwagi.

 

piekne-podkarpacie-magurski-park-narodowy-i-okolic

ABOUT THE AUTHOR