Breaking News
 |  | 

Turystyka

Miejscowość Piaski – Co warto o niej wiedzieć ?

img-responsive

Piaski to wioska o charakterze rybackim, która obecnie stanowi również miejscowość przeznaczoną do odpoczynku, turystyki i rekreacji. Jest to wieś letniskowa, która znajduje się w województwie pomorskim. Położona jest ok. 12 km od Krynicy Morskiej, a także znajduje się na samym końcu polskiej strefy Mierzei Wiślanej.

Ok. 3 km dalej, za Piaskami, jest granica Polski, Granica NATO, a także Unii Europejskiej. Jest to granica, której bardzo pilnie się tam strzeże i nie można jej w żadnym wypadku przekroczyć. Tak czy inaczej warto wybrać się tam na spacer, ponieważ znajduje się tam piękna droga, która wiedzie przez las. Do tej granicy dojść można również przez plażę, gdzie widoczne jest. m. in. to, w jaki sposób morze zmienia tę okolicę. Po drodze można też na przykład wstąpić na bardzo atrakcyjny i ciekawy punkt widokowy, który umożliwia spojrzenie i piękny widok na Zalew Wiślany czy katedrę, która znajduje się we Fromborku.

Historia miejscowości

Podczas historii tej miejscowości Piaski nie raz zmieniały swoje położenie. Działo się tak głównie za sprawą wędrujących piasków, czyli wydm i tzw. ruchomych piasków, które co jakiś czas zasypywały i niszczyły zabudowania, które budowane były przez mieszkańców tej osady. Ostatnia tego rodzaju migracja wydarzyła się w pierwszej poł. XIX w. Jednak osada nadal przetrwała i rozwijała się nadal. Wydaje się, że właśnie takie czynniki spowodowały, że nazwa tej osady to właśnie Piaski. Ludzie, którzy zamieszkiwali przez wiele wieków tę osadę, trudnili się przede wszystkim połowem ryb i innych cennych surowców, które daje morze, a także, z czasem rosła również rola pojawienia się tam coraz większej liczby turystów. To świetna okolica dla wszystkich tych, którzy cenią sobie spotkania z dziką i nieprzetworzoną zanadto przyrodą. Osada Piaski leży bowiem na terenie, który uznawany jest przez wielu za najbardziej dziewiczy obszar Mierzei Wiślanej. Można znaleźć tu wiele atrakcji, ale też kontrowersyjnych miejsc, takich jak m. in. plaża nudystów.

Atrakcje turystyczne

Do głównych atrakcji dla turystów, które można wyróżnić na tym terenie, zaliczyć można m. in. lasy, które pełne są np. jagód i grzybów, ale także dzików i innych zwierząt żyjących na wolności.

Można udać się również do Kościoła Matki Bożej Gwiazdy Morza, która powołana została do istnienia na początku lat 90. XX w. Można iść tam nie tylko w celu modlitwy, ale również po to, by móc nacieszyć się urokiem budowli, który dobrze oddaje klimat tamtego miejsca. Z pewnością cieką opcją będzie też wybranie się na cmentarz menonicki, którego pochodzenie datuje się na XVIII w. Jest to z pewnością coś, co może jeszcze lepiej przybliżyć nam atmosferę i dzikość tego miejsca, a także podkreśla jego surowość i wyobcowanie. Ciekawym miejscem w pobliżu tej osady będzie też z pewnością port rybacki i przystań. Jest to coś, co mówi dużo o charakterze tego miejsca, gdyż zajęcia związane z połowem ryb i z morzem to coś, czym przez większość historii zajmowali się ludzie zamieszkający te tereny. Warto również przejść się w okolice Granicy Polski z Federacją Rosyjską, co z pewnością może również wywrzeć duże wrażenie i być odskocznią od zwiedzania miejsc związanych tylko z naturą i jej dziełami.

miejscowosc-piaski-co-warto-o-niej-wiedziec

ABOUT THE AUTHOR