Breaking News
 |  | 

Turystyka

Ciekawe miejsca w Białymstoku czyli co warto zobaczyć w Białymstoku?

img-responsive

Początki Białegostoku sięgają XV wieku. Obecnie miasto należy do województwa podlaskiego i jest stolicą tego regionu. Pierwsze zapisane informacje o miejscowości pochodzą z 1514 roku. W tym okresie ówczesną wsią zarządzał Mikołaj Michnowicz Raczkowicz, zmarł w 1520 roku, od tego momentu całym majątkiem władała jego żona, Białystok był własnością tej rodziny do 1547 roku, wtedy wieś przeszła do rodu Wiesiołowskich. Ważną chwilą dla miejscowości jest rok 1692, kiedy król Jan III Sobieski nadał jej prawa miejskie, odtąd nowe miasto stało się ważnym ośrodkiem na tym terenie. Przez cały XVIII wiek Białystok rozwinął się urbanistycznie i gospodarczo. Powstało również sporo obiektów architektonicznych. Natomiast koniec XIX i początek XX wieku, to rozkwit przemysłu, zbudowano m.in. linię kolejową czy centralę telefoniczną. W 1920 roku w mieście toczyły się walki z armią bolszewicką. Po II wojnie światowej zorganizowano pierwsze media lokalne oraz placówki oświatowe

Przez całą historię powstały ciekawe miejsca w Białymstoku warte zwiedzania.

Należy wymienić przynajmniej kilka z nich.

PAŁAC BRANICKICH

Zbudowano go pierwotnie jako zamek w XVI wieku za panowania Wiesiołowskich. Kiedy stał się własnością Branickich, to Stefan Branicki przebudował go na rezydencję w 1691 roku. Przez kolejne stulecia pałac był niszczony za sprawą zaborców i armii czerwonej. Jego rewitalizacja trwała w latach 1946-1960. Wokół budynku roztacza się piękny barokowy park.

DOMEK NAPOLEONA

Jest to mała klasycystyczna rotunda z połowy XIX wieku. Legenda mówi, że przebywał w tym domku Napoleon Bonaparte. Jednak to mało prawdopodobne, ponieważ Cesarz Francuzów zmarł w 1821 roku, czyli przed rozpoczęciem budowy.

RYNEK KOŚCIUSZKI

Na placu zlokalizowano sporo ważnych zabytków Białegostoku. Znajduje się tu m. in. kościół z XVII wieku, cekhauz czy klasztor z XVIII wieku.

CERKIEW ŚWIĘTEGO DUCHA

Pięknie zaprojektowana świątynia została zbudowana w latach 80-tych XX wieku. Tuż obok stoi równie zjawiskowa dzwonnica. Jest to stosunkowo nowe miejsce, ale na pewno warte odwiedzenia i zobaczenia samego budynku, jak i jego wnętrza.

 

ciekawe-miejsca-w-bialymstoku-czyli-co-warto-zobaczyc-w-bialymstoku

ABOUT THE AUTHOR