Breaking News
 |  | 

Turystyka

Wycieczka w góry polskie

img-responsive

Wycieczka w góry polskie zawsze nastraja nas w spokojniejszy rytm życia. Dzięki temu możemy radośniej patrzeć na świat ze szczytu wzniesienia i czuć satysfakcje z podjętego wysiłku. Góry w naszej kulturze zdobyły ważną pozycję, przyczynili się do tego tacy twórcy z początków XX wieku jak poeta i pisarz Kazimierz Przerwa-Tetmajer, który wydał m. in. zbiór nowel „Na skalnym Podhalu” czy powieść „Legenda Tatr” albo malarz Stanisław Witkiewicz – autor stylu zakopiańskiego w architekturze. Góry dodatkowo spopularyzował papież Jan Paweł II, wielbiciel wędrówek po tych masywach. Polska posiada wspaniałe łańcuchy górskie, a ich pasma przedstawiają piękny krajobraz. Dlatego warto wybrać się na wycieczkę w takie rejony i spróbować wejść na odpowiedni dla nas wierzchołek.

Wycieczka w góry polskie: TATRY

Tatry są częścią Karpat oraz najwyższym pasmem górskim w kraju. Jednym z najbardziej charakterystycznych masywów w tym paśmie jest Giewont. Wznosi się on na 1894 metry n.p.m. i na samym szczycie od 1900 roku stoi 17-metrowy krzyż. Inną znaną górą są Rysy – najwyższy wierzchołek w Polsce. Leży 2499 metrów n.p.m., a z góry rozciąga się urokliwy widok na Morskie Oko i Czarny Staw.

Wycieczka w góry polskie: KARKONOSZE

Położone są w łańcuchu górskim Sudety. Najwyższym szczytem w tym paśmie jest góra Śnieżka sięgająca 1602 metrów n.p.m. Wejście na szczyt nie jest zbyt wymagające, a na nim znajduje się obserwatorium meteorologiczne, kaplica z XVII wieku, schronisko i restauracja. Ciekawe są również wzniesienia Łabski Szczyt oraz Wielki Szyszak – oba niższe od Śnieżki. Wokół można oglądać i słuchać dźwięku wodospadów.

Wycieczka w góry polskie: BIESZCZADY

Jeśli mamy ochotę, to możemy także wyjechać w Bieszczady, kolejny fragment Karpat. Tutaj należy przynajmniej przespacerować się na połoniny (łąki wysokogórskie) Wetlińską oraz Caryńską. Najwyższy wierzchołek Bieszczad po polskiej stronie to Tarnica, położony jest 1346 metrów n.p.m., widoczny krajobraz jest warty włożonej energii. Na górze postawiono krzyż z tablicą informujący o wizycie w tym miejscu w 1953 roku Karola Wojtyły, przyszłego papieża.

 

wycieczka-w-gory-polskie

ABOUT THE AUTHOR