Breaking News
 |  | 

Turystyka

Objechać tatry rowerem czyli podróż dookoła Tatr

img-responsive

Aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu jest jednym z najlepszych sposobów spędzania wolnego czasu. Kiedy wybieramy się na nasz wyczekiwany urlop, to poświęćmy trochę czasu na zwiedzanie miejsca, w które dotarliśmy. Zwłaszcza jak jedziemy w okolice gór, ich widok zachwyci nie jednego człowieka. Niektórzy wolą wspinaczkę na szczyty i podziwiać krajobraz z góry, a inni z dołu patrzą na wzniesienia. Dla tych ostatnich atrakcyjny powinien być szlak rowerowy wytyczony wokół Tatr.

Może właśnie na wakacjach należy objechać tatry rowerem?

Na pewno zobaczy się przy tym nie tylko masywy, ale również otaczające obszary.

HISTORYCZNO-KULTUROWO-PRZYRODNICZY SZLAK WOKÓŁ TATR

Ten szlak powstał dzięki współpracy i porozumieniu strony polskiej oraz słowackiej. W pracę zaangażowane były także lokalne samorządy bezpośrednio nadzorujące etapy budowy. Podróż wokół Tatr rozpoczyna się w Nowym Targu i prowadzi przez takie punkty jak Czarny Dunajec i Podczerwone, dalej przekraczamy już granicę i objeżdżamy góry od słowackiej strony.

CO JEST NA TRASIE?

Na naszej drodze spotykamy wiele interesujących atrakcji. W tym zarówno przyrodnicze jak i zabytkowe. Pojawiają się wodospady, Gorczański i Pieniński Park Narodowy czy wąwozy. Warto zajrzeć do Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie, gdzie zaprezentowano przebieg walk oraz wygląd wnętrza chaty dawnej góralskiej rodziny. Po stronie słowackiej jest do obejrzenia Zamek w Kieżmarku i Orawie. Należy też wstąpić do Muzeum Jana Krala pokazującego historię popularnego Janosika.

JAKIE SĄ ZASADY KORZYSTANIA ZE SZLAKU?

Najważniejsze, to mieć przy sobie jakiś dokument potwierdzający naszą tożsamość podczas przekraczania granicy. Rower musi być wyposażony z przodu w światło białe stałe lub migające, z tyłu powinno być w kolorze czerwonym. Na Słowacji obowiązkowo na przedzie musi znajdować się co najmniej białe światło odblaskowe. Poza terenem zabudowanym wymagany jest kask. Znaki z napisem „Pesia zona” zobowiązują nas do ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Kiedy prowadzimy rower należy ubrać kamizelkę odblaskową.

 

objechac-tatry-rowerem-czyli-podroz-dookola-tatr

ABOUT THE AUTHOR