Białystok – największe atrakcje
Białystok to duże miasto w województwie podlaskim o bogatej historii. Założone zostało w połowie XV wieku, a dziś stanowi jeden z największych ośrodków gospodarczych, edukacyjnych i kulturowych w tej części Polski. To także miejsce, w którym nie brakuje atrakcji dla całej rodziny, ciekawych muzeów, zabytków historycznych i architektonicznych, a także świetnie rozwiniętej bazy gastronomicznej. Oto 5 największych atrakcji Białegostoku!
1. Muzea w Białymstoku
W Białymstoku nie brakuje muzeów, które zachwycą swoimi bogatymi zbiorami. Wśród licznych placów wyróżnić można ciekawe Muzeum Pamięci Sybiru o charakterze historycznym, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej z ekspozycją rękodzieła i dzieł sztuki regionalnej, Muzeum Wojska oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
2. Pałac Branickich
Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta jest barokowy Pałac Branicki, którego początki sięgają XVI wieku. Dookoła budowli rozciąga się malowniczy zespół parkowy, w którym znajduje się mała architektura, ogrody angielskie i francuskie oraz promenady, bulwary i miejsca do odpoczynku.
3. Akcent ZOO
Dużą atrakcją dla rodzin z dziećmi jest zwiedzanie białostockiego ogrodu zoologicznego „Akcent ZOO”. Niewielki ogród zajmuje powierzchnię 3 hektarów, na którym mieszkają m.in. niedźwiedzie, wilki, żubry, żółwie ozdobne, bociany, łabędzie i zwierzęta gospodarskie oraz użytkowe.
4. Puszcza Knyszyńska
Dookoła miasta rozciąga się malownicza Puszcza Knyszyńska, która jest idealnym miejscem na piesze i rowerowe wycieczki dla całej rodziny. Puszcza Knyszyńska uznawana jest za jeden z najbardziej dziewiczych terenów w całym kraju. Zobaczyć tu można liczne gatunki rzadkich roślin i grzybów, a także miejsca lęgowe ptaków oraz piękne jeziora i doliny rzek.
5. Kuchnia Białegostoku
Jeśli zastanawiasz się gdzie dobrze zjeść Białystok oferuje mnóstwo możliwości! Podczas pobytu w mieście z pewnością warto spróbować regionalnej kuchni Podlasia m.in. słodkich blin pysznych kartaczy podawanych z omastą i skwarkami, podlaskich pierogów oraz kiszki ziemniaczanej. Tradycyjną słodkością na Podlasiu jest sękacz – ciasto w kształcie „choinki”, wyjątkowo miękkie i słodkie, które doskonale smakuje ze szklanką ciepłego mleka.
Najnowsze komentarze