Jak dbać o skórę kota
Skóra jest największym kocim narządem i, podobnie jak u ludzi, spełnia bardzo ważne funkcje ochronne: chroni przed pasożytami, infekcjami, uszkodzeniami czy drażniącymi czynnikami z zewnątrz. O skórę kota trzeba dbać a także odpowiednio ją pielęgnować. Wśród dolegliwości skórnych u kotów, jedną z najczęściej spotykanych jest koci łupież – czym jest, w jaki sposób można mu zapobiegać i czy zawsze stanowi powód do zmartwienia?
Co powoduje schorzenie
Przyczyny kociego łupieżu mogą być bardzo różne, nie każda jest powodem do niepokoju ale należy pamiętać, że może to być objaw poważnej choroby dlatego powinniśmy obserwować naszego pupila i w razie potrzeby skonsultować się z weterynarzem. Do zdecydowanie “niegroźnych” przyczyn łupieżu należy zaliczyć zmianę sierści z letniej na zimową, stałe przebywanie w pomieszczeniach, gdzie panują wyższe temperatury i niska wilgotność (szczególnie u kotów niewychodzących), zmiany w metabolizmie czy niedobory pokarmowe. Łupież może pojawić się także u kotów starszych lub długowłosych, które mogą mieć trudności z regularnym myciem się i pielęgnacją. Może być również spowodowany reakcją alergiczną (na karmę lub stosowane środki czystości) czy ugryzieniem kleszcza lub pchły. W takim przypadku dokładnie oglądamy skórę zwierzęcia.
W przypadku niedoborów żywieniowych dbamy o to, żeby pożywienie było zbilansowane oraz żeby dostarczać mruczkowi odpowiednio dużo białka, witamin i kwasów omega.
Koci łupież może być również spowodowany jednostkami chorobowymi (grzybica skóry, pasożyty, alergia), nadczynnością tarczycy, otyłością, cukrzycą lub poważnymi chorobami skórnymi. Wizyta u weterynarza to konieczność ponieważ pozwala ustalić przyczynę łupieżu i podjąć odpowiednie leczenie.
Jak zapobiegać łupieżowi
Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka zapobiegania kociemu łupieżowi opiera się na kilku czynnościach. Przede wszystkim obserwujemy naszego mruczka i staramy się eliminować czynniki mogące spowodować reakcję alergiczną – jeżeli koci łupież pojawia się po wprowadzeniu nowego jedzenia, to zmieniamy karmę. Najlepszym wyborem będzie karma wysokiej jakości lub specjalistyczna karma dla kotów z dolegliwościami skórnymi. Możemy również skorzystać z suplementów diety. W przypadku reakcji alergicznej na środki czystości stosowane w domu, również musimy je zmienić. Na rynku są dostępne naturalne produkty, ekologiczne i przyjazne dla zwierząt.
Ważne jest również szczotkowanie zwierzęcia, szczególnie w czasie gdy gubi dużo włosów. Koniecznie pamiętamy również o regularnym sprzątaniu mieszkania, odkurzaniu posłań i legowisk, czyszczeniu kuwet i misek, odkażaniu zabawek.
Najnowsze komentarze