Breaking News
 |  | 

Turystyka

Malta. Co warto zobaczyć.

img-responsive

Malta jest małym archipelagiem, który ma wiele do zaoferowania. Tu będziesz wędrować między jej brytyjskim dziedzictwem, włoskimi wpływami, śródziemnomorskim stylem, bogatym dziedzictwem kulturowym i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Zapraszam na wycieczkę na Maltę!

Przygotuj swoją podróż na Maltę

  • Dojazd: ok. 3 godziny lotu, z Polski są bezpośrednie połączenia lotnicze.
  • Dokument na podróż na Maltę: dowód osobisty lub paszport.
  • Waluta: Euro.
  • Różnica w czasie: taki sam jak w Polsce.
  • Języki urzędowe: maltański i angielski.
  • Powierzchnia: 316 km², czyli połowa powierzchni Warszawy.
  • Można skorzystać z wypożyczalni samochodów: najlepsza opcja, aby poruszać się na miejscu.
  • Kierunek ruchu: lewostronny.

Malta jest najmniej zaludnionym krajem w Unii Europejskiej z około 447.000 mieszkańców! Gęstość zaludnienia jest czwartą co do wielkości na świecie i wynosi ponad 1400 mieszkańców na km2 Malta zajmuje czwartą pozycję (po Monako, Singapurze i Watykanie) jeżeli patrzymy na stosunek wielkości państwa do całkowitej powierzchni.
Dużo ludzi = dużo ruchu. Podróżowanie po głównej wyspie Malty może być dość żmudne, szczególnie wokół stolicy Valletty. Mały przykład: podróż 10-15 km samochodem zajęłaby więcej niż 30-45 minut!
Lewostronny kierunek ruchu dla uważnych kierowców jest łatwy do opanowania. Radzę zdecydować się na mały wynajęty samochód, aby lepiej oszacować odległości po prawej i po lewej stronie. A jeśli nie chcesz wynajmować samochodu? Sieć autobusowa na Malcie jest bardzo dobrze rozwinięta.

Kiedy jechać na Maltę?

Ponieważ wyspa jest bardzo mała i gęsto zaludniona, odradzałbym wyjazd na w szczycie sezonu. Nie tylko dlatego, że może być bardzo gorąco. Temperatura na Malcie w lipcu i sierpniu dochodzi do 40°C. Również dlatego, że z Europy kontynentalnej przybywa dużo ludzi tu na wczasy.
Dobra wiadomość jest taka, że Malta cieszy się słonecznym, łagodnym i umiarkowanym klimatem śródziemnomorskim. Dzięki ponad 300 dniom słonecznym w roku, Maltę można odwiedzać przez cały rok! Jeśli wybierzesz się tam w lecie, będziesz cieszyć się niesamowitymi miejscami do pływania. Zaletą małej wysepki jest to, że morze jest zawsze w pobliżu.
A zimą? Też warto. Jest może bardziej deszczowo i wietrznie, ale na przykład pogoda na Malcie w lutym jest już wiosenna. Temperatura w ciągu dnia osiąga 20°C.

Hotele na Malcie.

Malta posiada szeroką ofertę hotelową. I cały czas budują się nowe. Bez problemu znajdziesz coś dla siebie na jednej z wielu stron rezerwacyjnych w Internecie. Ponadto wiele miejsc noclegowych włączyło się w interesujący program lojalnościowy. Można skorzystać z 1 nocy bezpłatnie na każde 10 zarezerwowanych nocy.
Lokalizacja wedle życzenia! Możesz zdecydować się na pobyt w Valletta, aby skorzystać z gwaru miasta i wszystkich udogodnień, które pozwolą na wieczorne wyjście. Albo możesz chcieć więcej ciszy i spokoju, unikając stolicy. To może jakiś apartament, w którejś z klimatycznych wiosek rybackich. W każdym razie uważam, że na Malcie nie ma dobrych i złych miejsc na pobyt, ponieważ wyspa jest bardzo mała i trzeba ją zwiedzać całą wzdłuż i wszerz.

Co zwiedzić na Malcie? Kilka propozycji.

Marsaxlokk – wioska rybacka.

Jednym z miejsc, które najbardziej urzekło mnie podczas mojej podróży na Maltę jest ta mała, autentyczna i kolorowa wioska. Idealna na spokojne nadmorskie spacery. W każdą sobotę i niedzielę rano odbywa się mały targ rybny i rzemieślniczy. Niedziela jest najbardziej zatłoczonym dniem targowym, więc lepiej wybrać się wcześnie rano zanim przyjdą tu tłumy turystów.
Marsaxlokk jest największym portem rybackim na Malcie. Tu możesz podziwiać słynne „luzzijiet-y”. Są to tradycyjne maltańskie łodzie! Ich cechy szczególne? Oprócz tego, że są kolorowe, dodatkowo są ozdobione parą oczu Ozyrysa na dziobie. Lokalna tradycja przekazuje, że chronią one przed niebezpieczeństwami morza przyczyniają się do obfitych połowów.

Malta co warto zobaczyć: Marsaxlokk

Zwiedzanie Valletty.

Valletta jest stolicą Malty. W 2018 roku była Europejską Stolicą Kultury ze względu na imponującą ilość zabytków. Podczas zwiedzania Valletty trzeba koniecznie wybrać się do katedry św. Jana z Valletty. Chociaż jego fasada jest raczej prosta, wnętrze jest okazałe, z marmurową galerią, freskami, kaplicami, a nawet filarami pokrytymi złotem! I koniecznie –obrazy Caravaggio. Te najpiękniejsze mistrz namalował właśnie tu, podczas swojego pobytu na Malcie.
Jedną z bardziej oryginalnych atrakcji Valletty jest salwa armatnia w Górnych Ogrodach Barrakka. Specjalnie dla turystów codziennie 12.00 i 16.00. A z ogrodów rozciąga się przepiękny widok na trzy miasta po drugiej stronie zatoki. Podczas spaceru po starówce Valletty można natknąć się na urokliwe zaułki, czerwone budki telefoniczne (pozostałość po obecności Brytyjczyków na wyspie) i kolorowe, zamknięte balkony zwane po maltańsku „gallarija”.

Malta co warto zobaczyć: Valletta

Przejedź się do wioski Popeye’a.

Położona w północno-zachodniej części Malty, wioska ta została zbudowana specjalnie na potrzeby filmu. Tak więc w 1980 roku osada została wykorzystany jako scenografia do filmu „Popeye” z Robinem Williamem w roli głównej. Od tego czasu zachowała się jako atrakcja turystyczna!
Nawet jeśli nie znasz tego filmu, to warto ją odwiedzić. Można pospacerować urokliwymi uliczkami. Będziesz mógł nie tylko włóczyć się jak po planie jakiegoś musicalu, ale także odkryć kulisy filmowania, małe muzeum i show z bohaterami filmu!

Malta co warto zobaczyć - wioska Popeye

Dingli Cliffs – niesamowite klify!

Na zachodnim wybrzeżu Malty znajduje się kilka imponujących klifów. Widoki jak na słynnych irlandzkich Moherowych Klifach. Największy z nich to jednocześnie jeden z najwyższych punktów na wyspie Malta. Jego wysokość to prawie 250 metrów nad poziomem morza. Spokojna okolica, idealna na spacery i wędrówki. Radzę jechać tam o wieczorem, aby cieszyć się pięknymi kolorami zachodzącego, nad Morzem Śródziemnym, słońca. Idealne miejsce dla romantyków i zakochanych.

Għajn Tuffieħa Bay.

Zatoka jest uznawana za najpiękniejszą na Malcie. Położona w północno-zachodniej części wyspy, ta piękna, złocisto-żółta, piaszczysta plaża jest po prostu piękna. Choć w pobliżu znajdują się luksusowe hotele sama zatoka zachowała swój naturalny charakter.

Wakacje – Malta 2020.

Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Powyższe przykłady zostały przywołane po to, aby zilustrować jak bogatą i różnorodną w atrakcje turystyczne jest Malta. Pojechać na Maltę indywidualnie czy z biurem podróży. Samodzielny wyjazd daje swobodę w planowaniu każdego dnia. Skorzystanie z oferty biura turystycznego daje gwarancję, że wszystko zwiedzisz dokładniej. Zawsze będzie Ci towarzyszyć polskojęzyczny przewodnik. Ciekawe programy wyjazdowe na Maltę można znaleźć w propozycjach „Matteo Travel”.

 

malta-co-warto-zobaczyc

ABOUT THE AUTHOR