Breaking News
 |  | 

Turystyka

Poczuj się jak królowa czyli spa w zamku Gniew

img-responsive

Jesteś zmęczony ciągłą gonitwą i nawałem obowiązków? Planujesz urlop dla dwojga lub dla całej rodziny i zależy Ci na rzeczywistym wypoczynku? W takim razie oferta hotelu spa będzie odpowiednia. A co gdyby tak połączyć obecność niedalekiego morza oraz pobytu w niezwykłym historycznym miejscu? Takie bowiem możliwości daje spa w zamku Gniew, co stanowi już pobyt idealny. Czym jest jednak spa, jakie zabiegi oferuje, jakie ma zalety i jak się przygotować do pobytu? Zapraszamy poniżej.

Czym jest Spa?

Wariantów na temat tego, czym jest tak naprawdę spa i skąd pochodzi, są dwa. Wedle pierwszej wersji SPA oznacza “Sanus per aquam” (zdrowy przez wodę). Pojęcie to powstało w starożytności, gdy odkryto zbawienny wpływ wód termalnych na ciało oraz uświadomiono sobie, że zdrowie zależy od połączenia potrzeb fizycznych oraz duchowych. Niejako na bazie tych odkryć starożytni Grecy i Rzymianie utworzyli łaźnie, dostępne dla wszystkich obywateli, w których dbano o ciało, ducha, jak również służyły do rozwijania życia towarzyskiego czy kulturalnego.

Według drugiej opcji, spa wzięło swoją nazwę od miasta Spa, w prowincji Liege, w Belgii. Miejsce położone między wzgórzami, w dolinie Ardenów, zasłynęło z gorących źródeł, z których korzystał m.in. Henryk VIII Tudor. To dzięki królowi Anglii o spa, jako o miejscu, w którym leczy się za pomocą wody, usłyszała cała Europa. Współcześnie spa oznacza miejsce odnowy biologicznej, w którym stosuje się zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze i kosmetyczne.

Jeśli Ty również chcesz poczuć się jak król lub królowa, warto skorzystać z niezwykłego miejsca na polskim pomorzu jakim jest spa w zamku.

Rodzaje kurortów spa

Miejsc, oferujących zabiegi spa takich jak hotel spa jest wiele, ale każdy rodzaj miejsca posiada swoją charakterystykę. Możemy tu wyróżnić między innymi:

 1. Day Spa – strefa spa w miejscach tj. salony kosmetyczne, kluby fitness czy kompleksy sportowo-rekreacyjne, w którym brak jest noclegu. Zabiegi trwają do kilku godzin i jest możliwość wykupu abonamentu
 2. Resort Spa – umiejscowione zazwyczaj w hotelach z nazwą “Resort”, oferują zabiegi spa na ciało oraz twarz, jak również dodatkowe atrakcje tj. basen, jazda konna, tenis, golf itp
 3. Welnness i spa – miejsce podobne do punktu 2, jednak oprócz zabiegów spa, oferujące zabiegi dotyczące równowagi ciała i ducha tj. fitness, joga, taniec, basem, łaźnia, dieta
 4. Medical spa – ośrodek wypoczynkowy lub hotel z personelem medycznym (lekarz, pielęgniarka, dietetyk), oferujący zabiegi upiększające, zdrowotne oraz rehabilitacyjne tj. fizykoterapia, laseroterapia, dermatologia estetyczna, a nawet chirurgię plastyczną
 5. Buisness spa – ośrodek z ofertą spa oraz zapewniający miejsca na konferencje, szkolenia i spotkania biznesowe
 6. Destination spa – ośrodek przeznaczony dla klienta VIP, w którym dokonywana jest regeneracja ciała i ducha, realizowane są indywidualne cele klienta tj. np. odchudzanie, odprężenie, oczyszczenie organizmu, rzucenie palenia

Rodzaje zabiegów spa

Każdy hotel spa to inne rodzaje zabiegów. Do najbardziej popularnych, oferowanych przez różne ośrodki należą m.in. masaż, zabiegi na twarz i ciało, zabiegi Ayurvedy, aromaterapia, fizjoterapia, sany czy łaźnie, hydroterapia i balneoterapia, kąpiele błotne i borowinowe. Wybierając jednak zamek spa Gniew możecie skorzystać z pojedynczych zabiegów jak również pakietów pełnych wielu pozytywnych wrażeń i relaksu. Wybierając jeden z nich, na pewno poczujecie się dobrze obsłużeni.

Możecie skorzystać z pakietów spa dla dzieci, kobiet i par, z henny brwi lub rzęs, z regulacji brwi, manicure lub pedicure, zabiegów na twarz i ciało, peelingów, masaży czy kąpieli dla dwojga w piwie, kwiatach lub mleku i szampanie.

Wybierając hotel ze spa, niewiele musicie robić. Zanim podejmiecie się różnorodnych zabiegów, wystarczy pamiętać, aby ubrać wygodne, luźne ubranie, które nie będzie blokowało naszych odczuć odprężenia po dokonanym zabiegu. Do części z nich niezbędne będzie rozebranie się do naga, więc nie musisz się niczym przejmować. Jedyne, co powinieneś przy sobie posiadać to dobry nastrój oraz ubrać strój kąpielowy, jeśli korzystasz z basenu czy kąpieli. Resztę akcesoriów tj. klapki, ręcznik czy szlafrok, są zapewniane przez hotel spa.

Zanim przystąpisz do zabiegów warto pamiętać o kilku ogólnych zasadach tj.:

 • przyjść na zabieg punktualnie lub nieco wcześniej
 • nie pić alkoholu przed zabiegiem
 • nie jeść ciężkostrawnych posiłków przed zabiegiem
 • nie palić i nie używać telefonu podczas zabiegu
 • zachować spokój i ciszę
 • przestrzegać ogólnych zasad higieny np. nosić klapki czy siadać na ręczniku
 • poinformować personel o stanie zdrowia
 • jeśli korzystasz z basenu lub jacuzzi, ubierz strój kąpielowy i weź prysznic wcześniej
 • Kobiety powinny wstrzymać się z depilacją min. 24h przed zabiegiem, a mężczyźni nie powinni się golić na min 2h wcześniej

Czemu warto korzystać ze spa?

Korzystanie ze spa już samo w sobie stanowi doświadczenie niezwykle pozytywne i pozwala “naładować swoje osobiste baterie”. Natomiast korzystanie ze spa w zamku zapewnia dodatkowe, nieocenione walory, takie jak satysfakcja z przebywania w historycznym miejscu, poczucie ważności czy prestiżu. Jednakże samo korzystanie ze spa niesie ze sobą wiele zalet tj. oczyszczanie organizmu z toksyn, wzmacnianie układu odpornościowego, regenerację mięśni, poprawienie stanu skóry i polepszenie produkcji kolagenu, poprawienie krążenia krwi,przyspieszenie przemiany materii, co sprzyja odchudzaniu, regeneruje umysł poprzez odprężenie, relaks, poprawia nasz nastrój. Dodatkowo korzystając z hotelu spa możemy poczuć się młodo, wypełnić nudę po dniu zwiedzania lub odprężyć zmęczone wyprawami ciało, pozwala nadrobić zaległości w dbaniu o siebie.

Jeśli nie przekonują Was walory psychofizyczne zabiegów spa, pamiętajcie, że pobyt w zamku spa Gniew to ogrom satysfakcji.

poczuj-sie-jak-krolowa-czyli-spa-w-zamku-gniew

ABOUT THE AUTHOR