Breaking News
 |  | 

Turystyka

Samolot rejsowy a czarterowy – czym się różnią?

img-responsive

Jako podróżujący możesz się spotkać z różnymi określeniami lotów. Dzieli się je przede wszystkim na loty czarterowe i loty rejsowe. Zanim zarezerwujesz bilety lotnicze, koniecznie dowiedz się, czym się różnią te dwa rodzaje lotów. Wyjaśniamy, na co warto się zdecydować, planując podróż samolotem.

Samolot rejsowy – co to znaczy?

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie: samolot rejsowy co to znaczy? Otóż samoloty rejsowe są obsługiwane przez linie lotnicze w ramach regularnego rozkładu lotów rejsowych. Takie loty odbywają się o stałych godzinach i dniach tygodnia, przez cały rok – niezależnie od tego, ile biletów zostanie wykupionych przez pasażerów. Z tego rodzaju lotów korzystają pasażerowie podróżujący nie tylko na wakacje, ale w dowolnych celach.

Warto podkreślić, że cena biletu na samolot rejsowy nieustannie się zmienia. Aby trafić na korzystną cenę, najlepiej „polować” na bilety tuż po opublikowaniu rozkładu lub na kilka dni przed planowanym wylotem (tzw. last minute).

Do najważniejszych zalet podróżowania samolotem rejsowym należą: regularne połączenia, dzięki czemu można zaplanować podróż dokładnie w wybranym terminie, szeroki wybór usług dodatkowych, możliwość podróżowania w nietypowe miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że bilety na loty rejsowe mogą być nieco droższe niż loty czarterowe.

Na czym polegają loty czarterowe?

Lot czarterowy to niejako umowa wypożyczenia środka transportu (samolotu). Takie loty są najczęściej organizowane przez biura podróży, które zajmują się kompleksową organizacją wakacji. W związku z tym nie znajdziemy lotów czarterowych w regularnym rozkładzie połączeń. Loty czarterowe odbywają się doraźnie – wtedy, kiedy jest na nie zapotrzebowanie.

Najważniejsze cechy lotów czarterowych to: terminy, uzależnione od oferty biura podróży, możliwość dotarcia bezpośrednio do miejsca wypoczynku (najczęściej są to popularne kierunki turystyczne), niższa cena biletu czarterowego. Bilety na takie loty są zwykle dostępne wyłącznie w biurze podróży.

Loty rejsowe czy loty czarterowe – jakim samolotem polecieć na wakacje?

Jeśli chodzi o sam komfort podróży, czas jej trwania czy konieczność trzymania się przepisów odnośnie do wagi bagażu – tutaj nie ma praktycznie żadnych różnic.

Lot rejsowy będzie idealnym rozwiązaniem, dla osób, które lubią samodzielność i swobodę. Rozkład lotów jest na tyle elastyczny, że można wybrać dogodny dzień i godzinę wylotu. Również kierunki lotu rejsowego są bardzo zróżnicowane. To doskonała opcja, jeśli chcesz zwiedzić mniej turystyczne regiony czy miasta.

Z kolei lot czarterowy będzie odpowiedni dla osób, którym zależy na wygodnym dotarciu bezpośrednio do celu podróży (biuro podróży zapewnia zwykle transfer z lotniska do hotelu). Ponadto ceny lotów czarterowych są niższe. Z biurem podróży można się zazwyczaj wybrać w podróż do popularnego kurortu turystycznego.

Warto wiedzieć, że z lotu czarterowego można skorzystać bez konieczności wykupienia całych wakacji. Podczas podpisywania umowy z przewoźnikiem biuro podróży wykupuje wszystkie miejsca w samolocie, a więc zależy mu na tym, aby je zapełnić. Zdarza się więc, że można kupić bilet na lot czarterowy w bardzo korzystnej cenie.

Podsumowując; loty rejsowe odbywają się według rozkładu lotów danego lotniska. Są to regularne połączenia lotnicze, z których może skorzystać każdy pasażer. Bilety kupuje się w systemach rezerwacji przewoźnika. W przypadku lotów czarterowych na pokładzie samolotu podróżują klienci biura podróży, które organizuje wakacje (w tym przelot). Wybór konkretnej opcji zależy od osobistych preferencji.

samolot-rejsowy-a-czarterowy-czym-sie-roznia

ABOUT THE AUTHOR