Breaking News
 |  | 

Inne tematy

Odzież termoaktywna – jak wybrać odpowiednią dla siebie?

img-responsive

Dla wielu ludzi aktywność fizyczna jest stałym elementem życia i nie wyobrażają sobie, żeby mogło być inaczej. Jedni wolą wylewać siódme poty na siłowni, a inni pakują plecak i wyjeżdżają za miasto zdobywać górskie szczyty. Jednak niezależnie od formy aktywności, każdy powinien zatroszczyć się o odpowiednią odzież termoaktywną, która zdecydowanie poprawia komfort, zwłaszcza miłośnikom outdooru, którzy czasami nie są w stanie przewidzieć warunków atmosferycznych. Odzież w znacznym stopniu wpływa na wydajność i efektywność, ale także na samopoczucie podczas wyprawy czy treningu.

Co to jest odzież termoaktywna?

Mówiąc o odzieży od razu przed oczami staję każdy element garderoby: koszulka, spodnie, kurtka, a nawet czapka termoaktywna. Ubrania termoaktywne powstały z myślą o tych, którzy nie tylko uprawiają różne dyscypliny sportu, ale także prowadzą szeroko rozumiany aktywny tryb życia. Dotyczy to wszelkich wypraw czy survivalu. Do produkcji odzieży termoaktywnej najczęściej używa się sztucznych materiałów, takich jak poliamid, poliester czy elastan. W ofertach sklepów można spotkać się również z nazwami coolmax, thermolite, rhovyl. Sztuczne włókna bardzo często łączy się z materiałami pochodzenia naturalnego, np. z wełną z merynosów czyli specjalnej rasy owiec. Na rynku bez trudu można kupić odzież w całości wykonaną z wełny, jak również z jej domieszką. Podstawowym założeniem odzieży termoaktywnej jest regulowanie temperatury ciała. Charakterystyczną cechą jest to, że w upalne dni odprowadza nadmiar wilgoci, przez co skóra ma zapienioną optymalną wentylację, natomiast w czasie chłodu, odzież termoaktywna zapewnia ciepło.

Jak należy nosić odzież termoaktywną?

Pod hasłem odzież można także rozumieć bieliznę termoaktywną, którą zakłada się jako pierwszą warstwę, niczym drugą skórę. Im lepiej przylega do ciała, tym lepiej spełnia swoją rolę. Bardzo ważne jest to, aby pod koszulkę termoaktywną nie zakładać bawełnianego podkoszulka, a jeśli koniecznie ktoś chce mieć więcej warstw, niech to będzie podkoszulek o właściwościach termicznych. Z resztą ubieranie się na cebulkę jest bardzo dobrą praktyką. Idealnie sprawdza się poniższy schemat:

  • warstwa bazowa, czyli bielizna,

  • warstwa uzupełniająca, którą może być bluza lub sweter,

  • warstwa wierzchnia, która ma za zadanie ochronę przez wiatrem, deszczem, śniegiem czy chłodem.

Z pewnością warto jest zainwestować w dobrej jakości odzież termiczną, ponieważ jest niezbędna w trakcie aktywności na świeżym powietrzu.

odziez-termoaktywna-jak-wybrac-odpowiednia-dla-siebie

ABOUT THE AUTHOR