Jakie są ciekawe miejsca blisko Polski? Czyli bliskie zagraniczne wakacje
Polska znajduje się w Europie środkowo- wschodniej i graniczy z 7 krajami. Wbrew pozorom, nie musimy jechać do Hiszpanii czy Grecji by spędzić cudowne wakacje. Niemniej ciekawe atrakcje oferują nam nasi sąsiedzi. Więc, jakie są ciekawe miejsca blisko Polski?
Zachód – Niemcy
Nasi zachodni sąsiedzi mają bogaty wachlarz atrakcji. Jedną z najważniejszych bez wątpienia jest stolica państwa – Berlin. Ta metropolia znajduje się 100 km od polskiej granicy i można się tam dostać samochodem, pociągiem czy autobusem. Co można zwiedzać? Na pewno Brama Brandenburska, Reichstag, i pozostałości muru berlińskiego. Warto zwiedzić również pobliski Poczdam i znajdujący się tam, Pałac Sanssouci. Dobrze rozwinięta baza noclegowa i inne pobliskie atrakcje turystyczne ( np. Torpical Islands lub miejscowy Legoland) nadają temu miejscu wiele walorów turystycznych.
Południe -Czechy i Słowacja
Mówiąc o wakacjach u naszych południowych sąsiadów z pewnością należy wspomnieć o Pradze. Stolica Czech jest znana m.in. ze swoich licznych zabytków. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO co roku przyciąga tysiące turystów chcących zwiedzić Stary Rynek, Hradczany i Wyszehrad. Miasto jest dobrze skomunikowane (m.in. poprzez metro, dzięki któremu w kilka minut możemy się dostać w inną część miasta)i nie brakuje w nim atrakcji. Liczne muzea, centra handlowe i piękne widoki sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Za granicą polsko-słowacką warto się wybrać m.in. do Pienińskiego Parku Narodowego, który leże na terenie obu krajów. Największą atrakcja jest rejs na tratwie przełomem Dunajca wśród Pienin i lokalnych, urokliwych górskich miejscowości. Inna atrakcją jest Bratysława, Praszów i Koszyce, czyli największe miasta Słowacji.
Wschód – Ukraina i Litwa
Jadąc za naszą wschodnią granicę, warto zwiedzić m.in Lwów. Miasto znajduje się ok. 70 km za polską granicą. Jest to szczególne miejsce, ponieważ jest ono blisko związane z polską historią i łączy w sobie elementy kultury polskiej, ukraińskiej i rosyjskiej. Mnogość lokalnych zabytków (Katedra Łacińska, Sobór św. Jura i Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej itd. ) nadają miastu niepowtarzalny charakter. Dla tych lubiących dalsze wyprawy, jest polecana również wycieczka do Kijowa, lecz trzeba poświecić na nią znacznie więcej czasu i środków.
Jadąc na Litwę, obowiązkowym punktem zwiedzania bez wątpienia jest Wilno, które podobnie jak Lwów, przez wieki było ściśle związane z Polską historią. Właśnie te powiązanie międzykulturowe nadają miasto niepowtarzalny charakter. Stare miasto z zabytkową Ostrą Bramą są szczególnym miejscem dla każdego, kto zna polską kulturę i historię.
Najnowsze komentarze